Loading Schedules

Schedules Search and Views Navigation

Find Schedules

Events Views Navigation

Schedules Search

Times

Class Category

Instructors

Schedules for week of February 18, 2019

Week Navigation

Print Schedule
Hours
Monday 18
Tuesday 19
Wednesday 20
Thursday 21
Friday 22
Saturday 23
Sunday 24
All Day
 
 
 
 
 
 
 
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
Open Gym

5:30 am - 8:00 am

6 Lanes Lap Swim

5:30 am - 8:55 am

Body Sculpt

6:00 am - 7:00 am
Jen

Fit For Life

8:00 am - 9:00 am

30/20

8:30 am - 9:20 am
Rebekah

Alignment Based Yoga

8:30 am - 9:25 pm
Jana

Cycle 45

8:30 am - 9:15 am
Jennifer M

No Lanes Lap Swim

8:55 am - 11:30 am

Shallow Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

Fit For Life

9:15 am - 10:15 am

Hi/Low

9:30 am - 10:20 am
Charnee

Beginning Tai Chi

9:30 am - 10:30 am
Eileen

Cycle 45

9:45 am - 10:30 am
Jennifer M

Aqua Flex

10:00 am - 10:45 am

Open Gym

10:15 am - 3:15 pm

Pilates Fusion

10:30 am - 11:20 am
Denise

Advanced Tai Chi

10:35 am - 11:15 am
Eileen

Deep Water Aerobics

10:45 am - 11:30 am

Intermediate Tai Chi

11:30 am - 12:20 pm
Eileen

Family Swim

11:30 am - 6:00 pm

3 Lanes Lap Swim

11:30 am - 5:55 pm

Yoga I/II

12:00 pm - 1:00 pm
Kim

Cycle 45

12:15 pm - 1:00 pm
Kelly

Nia Dance

12:30 pm - 1:20 pm
Hazel

NIA

12:30 pm - 1:20 pm
Hazel

Yoga II

1:15 pm - 2:30 pm
Kim

Senior Chair Fitness

1:30 pm - 2:45 pm
Debbie

Homework Help

2:30 pm - 4:00 pm
Will/Perla

Basic Yoga

3:00 pm - 4:00 pm
Trudy

Youth Basketball League

3:45 pm - 7:15 pm

Open Recreation

4:00 pm - 5:00 pm

Basic Yoga

4:15 pm - 5:15 pm
Trudy

Cardio Step

4:30 pm - 5:20 pm
Valerie

Cardio Circuit

5:00 pm - 6:00 pm
Karen

Cardio Punch

5:10 pm - 6:10 pm
Elisa

Childrens Programs (Sports)

5:10 pm - 6:10 pm
Will

Yoga I

5:30 pm - 7:00 pm
Nancy

Sculpt & Burn

5:30 pm - 6:20 pm
Linda

Cycle 45

5:30 pm - 6:15 pm
Andrew

2 Lanes Lap Swim

6:00 pm - 7:00 pm

Deep Water Aerobics

6:00 pm - 6:45 pm

ZUMBA®(701 E Haley Street)

6:10 pm - 7:10 pm
Jennefer

Super Circuit

6:15 pm - 7:15 pm
Morgan

Turbokick Live ™

6:30 pm - 7:00 pm
Mackenzie

Swim Fit/Masters

7:00 pm - 8:00 pm

No Lanes Lap Swim

7:00 pm - 8:00 pm

BODYPUMP™

7:05 pm - 8:05 pm
Adra

Let It Go Yoga

7:05 pm - 8:30 pm
Nancy

Open Gym

7:45 pm - 9:30 pm

3 Lanes Lap Swim

8:00 pm - 9:30 pm

Open Gym

5:30 am - 8:00 am

6 Lanes Lap Swim

5:30 am - 8:55 am

Cycle 45

5:45 am - 6:30 am
Heidi

Let It Go Yoga

8:00 am - 9:20 am
Jean

Fit For Life

8:00 am - 9:00 am

Pilates Tone

8:30 am - 9:20 pm
Sylvia

Pilates Tone

8:30 am - 9:20 am
Sylvia

Cycle 60

8:30 am - 9:30 am
Jono

Shallow Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

Open Gym

9:00 am - 3:15 pm

2 Lanes Lap Swim

9:00 am - 10:30 am

Zumba Fitness®

9:30 am - 10:20 am
Yolanda

Chair Yoga

9:30 am - 10:30 am
Debbie

CYCLE 45

9:45 am - 10:30 am
Kristine

Deep Water Aerobics

9:45 am - 10:30 am

FUNdamentals

10:00 am - 11:00 am
Janine

Sculpt & Stretch

10:30 am - 11:20 am
Denise

Family Swim

10:30 am - 3:00 pm

3 Lanes Lap Swim

10:30 am - 12:00 pm

Silver Sneakers

10:35 am - 11:35 am
Debbie

Arms & Abs (Meets at Raq. Ball Court #1)

10:35 am - 11:05 am
Kristine

Pilates

11:30 am - 12:20 pm
Kristine

All Levels Yoga

12:00 pm - 1:00 pm
Rich

Cardio Circuit

12:00 pm - 1:00 pm
Karen

Cycle 45

12:15 pm - 1:00 pm
Cindy

Zumba Fitness®

12:30 pm - 1:20 pm
Yolanda

PURE STRETCH

1:15 pm - 2:15 pm
Cindy

LIVESTRONG(Enroll with Elisa or Karen at 805.687.7727 ext 227)

1:15 pm - 2:30 pm

3 Lanes Lap Swim

2:00 pm - 4:00 pm

Homework Help

2:30 pm - 4:00 pm
Will/Perla

Youth Swim Lessons

3:00 pm - 6:00 pm

Youth Basketball League

3:45 pm - 7:15 pm

Yoga II

4:00 pm - 5:15 pm
Natalie

JV Gators Swim Team

4:00 pm - 5:00 pm

No Lanes Lap Swim

4:00 pm - 6:00 pm

Open Recreation

4:00 pm - 5:00 pm

Pilates with Props

4:30 pm - 5:20 pm
Hazel

Varsity Gators Swim

5:00 pm - 6:00 pm

Bootcamp A (located at 701 E Haley Street)

5:00 pm - 6:00 pm
Elisa

Childrens Programs (Dodgeball Club)

5:20 pm - 6:10 pm
Will

Cycle 45

5:30 pm - 6:15 pm
Mackenzie

BODYCOMBAT®

5:30 pm - 6:20 pm
Andrew/Mackenzie

YOGA II

5:30 pm - 7:00 pm
Kirsten

Super Circuit

5:45 pm - 6:45 pm
Morgan

3 Lanes Lap Swim

6:00 pm - 9:30 pm

Adult Swim Lessons

6:00 pm - 7:00 pm

Bootcamp B (located at 701 E Haley Street)

6:05 pm - 7:05 pm
Elisa

PiYo®

6:30 pm - 7:05 pm
Andrew

Family Swim

7:00 pm - 9:30 pm

Zumba Fitness ®

7:15 pm - 8:05 pm
Mayte

Open Soccer

7:45 pm - 8:45 pm

Open Volleyball

8:45 pm - 9:30 pm

Open Gym

5:30 am - 8:00 am

6 Lanes Lap Swim

5:30 am - 8:55 am

Cycle 45

5:45 am - 6:30 am
Heidi

Body Sculpt

6:00 am - 7:00 am
Jen

Fit For Life

8:00 am - 9:00 am

30/20

8:30 am - 9:20 am
Kymberly

Alignment Based Yoga

8:30 am - 9:30 am
Sharon

Cycle 45

8:30 am - 9:15 am
Jennifer S

Shallow Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

No Lanes Lap Swim

9:00 am - 11:30 am

Fit For Life

9:15 am - 10:15 am

Hi/Low

9:30 am - 10:20 am
Charnee

Yoga I/II

9:45 am - 11:00 am
Natalie

Yoga I/II

9:45 am - 11:00 am
Natalie

Cycle 45

9:45 am - 10:30 am
Mackenzie

Deep Water Aerobics

9:45 am - 10:30 am

Aqua Flex

10:00 am - 10:45 am

Open Gym

10:15 am - 4:00 pm

Core & Balance

10:30 am - 11:20 am
Nancy

Deep Water Aerobics

10:45 am - 11:30 am

Pilates with Props

11:30 am - 12:20 pm
Hazel

Restorative Yoga

11:30 am - 1:00 pm
Nancy

Family Swim

11:30 am - 3:00 pm

3 Lanes Lap Swim

11:30 am - 4:00 pm

NIA

11:30 am - 12:20 pm
Hazel

Cycle 45

12:15 pm - 1:00 pm
Kelly

Nia Dance

12:30 pm - 1:20 pm
Hazel

LIVESTRONG(Enroll with Elisa or Karen at 805.687.7727 ext 227)

1:00 pm - 2:15 pm

Senior Chair Fitness

1:30 pm - 2:45 pm
Debbie

Homework Help

2:30 pm - 4:00 pm
Will/Perla

Open Studio

2:30 pm - 6:00 pm

Basic Yoga

3:00 pm - 4:00 pm
Kirsten

Youth Swim Lessons

3:00 pm - 6:00 pm

Youth Basketball League

3:45 pm - 7:15 pm

JV Gators Swim Team

4:00 pm - 5:00 pm

No Lanes Lap Swim

4:00 pm - 6:00 pm

Open Recreation

4:00 pm - 5:00 pm

Basic Yoga

4:15 pm - 5:15 pm
Kirsten

Cardio Step

4:30 pm - 5:20 pm
Valerie

Cardio Circuit

5:00 pm - 6:00 pm
Karen

Varsity Gators Swim

5:00 pm - 6:00 pm

TURBO KICK LIVE™ at 701 E Haley Street

5:00 pm - 6:00 pm
Mackenzie

Childrens Programs (Arts)

5:20 pm - 6:10 pm
Perla

BODYPUMP™

5:30 pm - 6:20 pm
Andrew

Yoga I/II

5:30 pm - 6:30 pm
Trudy

Cycle 45

5:30 pm - 6:15 pm
Linda

2 Lanes Lap Swim

6:00 pm - 7:00 pm

Deep Water Aerobics

6:00 pm - 6:45 pm

ZUMBA®

6:10 pm - 7:10 pm
Jennefer

Turbokick Live ™

6:30 pm - 7:00 pm
Andrew

Family Swim

7:00 pm - 9:30 pm

Swim Fit/Masters

7:00 pm - 8:00 pm

No Lanes Lap Swim

7:00 pm - 8:00 pm

Dumbbell Demolition

7:05 pm - 8:05 pm
Morgan

Open Gym

7:25 pm - 9:30 pm

3 Lanes Lap Swim

8:00 pm - 9:30 pm

Open Gym

5:30 am - 6:15 am

6 Lanes Lap Swim

5:30 am - 8:55 am

Cycle 45

5:45 am - 6:30 am
Heidi

Fit For Life

6:15 am - 7:15 am

Open Gym

7:15 am - 8:00 am

Let It Go Yoga

8:00 am - 9:20 am
Jean

Fit For Life

8:00 am - 9:00 am

Pilates Tone

8:30 am - 9:20 pm
Sylvia

Pilates Tone

8:30 am - 9:20 am
Sylvia

Cycle 60

8:30 am - 9:30 am
Jessica

Shallow Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

Open Gym

9:00 am - 4:00 pm

2 Lanes Lap Swim

9:00 am - 10:30 am

Chair Yoga

9:30 am - 10:30 am
Debbie

BODYPUMP™

9:30 am - 10:20 am
Kim

Deep Water Aerobics

9:45 am - 10:30 am

FUNdamentals

10:00 am - 11:00 am
Janine

Sculpt & Stretch

10:30 am - 11:20 am
Denise

Family Swim

10:30 am - 3:00 pm

3 Lanes Lap Swim

10:30 am - 4:00 pm

Silver Sneakers

10:35 am - 11:35 am
Debbie

Arms & Abs (Meets at Raq. Ball Court #1)

10:35 am - 11:05 am
Kristine

Pilates

11:30 am - 12:20 pm
Kristine

Alignment Based Yoga

12:00 pm - 1:00 pm
Sharon

Cardio Circuit

12:00 pm - 1:00 pm
Karen

Cycle 45

12:15 pm - 1:00 pm
John

ZUMBA

12:30 pm - 1:20 pm
Yolanda

3rd Grade Swim Lessons

12:45 pm - 2:00 pm

LIVESTRONG(Enroll with Elisa or Karen at 805.687.7727 ext 227)

1:15 pm - 2:30 pm

YOGA II/III

1:30 pm - 3:00 pm
Chelsea L

Homework Help

2:30 pm - 4:00 pm
Will/Perla

Youth Swim Lessons

3:00 pm - 6:00 pm

YOGA II

3:30 pm - 5:00 pm
Kirsten

Youth Basketball League

3:45 pm - 7:15 pm

JV Gators Swim Team

4:00 pm - 5:00 pm

No Lanes Lap Swim

4:00 pm - 6:00 pm

Open Recreation

4:00 pm - 5:00 pm

Pilates with Props

4:30 pm - 5:20 pm
Hazel

Varsity Gators Swim

5:00 pm - 6:00 pm

Bootcamp A (located at 701 E Haley Street)

5:15 pm - 6:10 pm
Elisa

Childrens Programs (Dodgeball Club)

5:20 pm - 6:10 pm
Will

Yoga I/II

5:30 pm - 7:00 pm
Jana

Alignment Based Yoga

5:30 pm - 7:00 pm
Jana

Cycle 60

5:30 pm - 6:30 pm
Jennifer S

BODYCOMBAT®

5:30 pm - 6:20 pm
Mackenzie/Andrew

Super Circuit

5:45 pm - 6:45 pm
Morgan

3 Lanes Lap Swim

6:00 pm - 9:30 pm

Adult Swim Lessons

6:00 pm - 7:00 pm

Coreburn

6:15 pm - 6:45 pm
Elisa

PiYo®

6:30 pm - 7:05 pm
Lauren

Family Swim

7:00 pm - 9:30 pm

Zumba Fitness ®

7:15 pm - 8:05 pm
Mayte

Open Soccer

7:45 pm - 8:45 pm

Open Volleyball

8:45 pm - 9:30 pm

Open Gym

5:30 am - 8:00 am

6 Lanes Lap Swim

5:30 am - 8:55 am

Body Sculpt

6:00 am - 7:00 am
Jen

Fit For Life

8:00 am - 9:00 am

BODYCOMBAT®

8:30 am - 9:20 am
Mackenzie/Andrew

Cycle 45

8:30 am - 9:15 am
Cindy

Yoga I

9:00 am - 10:30 am
Nancy

Shallow Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

No Lanes Lap Swim

9:00 am - 11:30 am

Fit For Life

9:15 am - 10:15 am

Hi/Low

9:30 am - 10:20 am
Charnee

Beginning Tai Chi

9:30 am - 10:30 am
Eileen

Deep Water Aerobics

9:45 am - 10:30 am

Cycle 45

9:45 am - 10:30 am
Cindy

Aqua Flex

10:00 am - 10:45 am

Open Gym

10:15 am - 4:30 pm

Core & Balance

10:30 am - 11:20 am
Will

Balance

10:30 am - 11:20 am
Will

All Levels Yoga

10:45 am - 11:45 am
Kirsten

Deep Water Aerobics

10:45 am - 11:30 am

Advanced Tai Chi

11:30 am - 12:20 pm
Eileen

Intermediate Tai Chi

11:30 am - 12:20 pm
Eileen

Family Swim

11:30 am - 3:00 pm

3 Lanes Lap Swim

11:30 am - 4:00 pm

All Levels Yoga

12:00 pm - 1:00 pm
Rich

Cycle 45

12:15 pm - 1:00 pm
Jennifer M

Nia Dance

12:30 pm - 1:20 pm
Hazel

LIVESTRONG(Enroll with Elisa or Karen at 805.687.7727 ext 227)

1:00 pm - 2:15 pm

Homework Help

2:30 pm - 4:00 pm
Will/Perla

Open Studio

2:30 pm - 6:00 pm

Yin/Meditation

3:30 pm - 4:45 pm
Natalie

JV Gators Swim Team

4:00 pm - 5:00 pm

No Lanes Lap Swim

4:00 pm - 6:00 pm

Open Recreation

4:00 pm - 5:00 pm

BODYPUMP®

4:30 pm - 5:20 pm
Angel/Andrew

Youth Basketball League

4:30 pm - 8:25 pm

Varsity Gators Swim

5:00 pm - 6:00 pm

Cycle Fusion

5:00 pm - 6:00 pm
Chada/Mackenzie

Childrens Programs (Kids Choice)

5:20 pm - 6:10 pm

Zumba Fitness

5:30 pm - 6:20 pm
Mayte

Zumba Fitness ®

5:30 pm - 6:20 pm
Mayte

YOGA II

5:30 pm - 6:30 pm
Claire

Cycle 45

5:30 pm - 6:15 pm
John

2 Lanes Lap Swim

6:00 pm - 7:00 pm

Deep Water Aerobics

6:00 pm - 6:45 pm

Super Circuit

6:15 pm - 7:15 pm
Morgan

Family Swim

7:00 pm - 9:30 pm

3 Lanes Lap Swim

7:00 pm - 9:30 pm

Open Gym

8:25 pm - 9:30 pm

Open Gym

6:15 am - 8:00 am

6 Lanes Lap Swim

6:30 am - 8:00 am

Fit For Life

7:45 am - 8:45 am

Swim Fit/Masters

8:00 am - 9:00 am

3 Lanes Lap Swim

8:00 am - 9:00 am

Alignment Based Yoga

8:00 am - 9:15 am
Sharon

Challenge Step

9:00 am - 10:15 am
Samantha

2 Lanes Lap Swim

9:00 am - 11:00 am

Deep Water Aerobics

9:00 am - 9:45 am

Cycle 60

9:15 am - 10:15 am
Kelly/Angela

Yoga II

9:30 am - 10:30 am
Natalie

Youth Swim Lessons

10:00 am - 1:00 pm

Cycle 45

10:30 am - 11:15 am
Heidi

Cardio Circuit

10:45 am - 11:45 am
Karen

3 Lanes Lap Swim

11:00 am - 6:30 pm

FOAM ROLLING

11:30 am - 12:20 pm
Chada

Zumba Fitness ®

12:30 pm - 1:20 pm
Mayte

Special Olympics Swim Practice. Pool Closed

1:00 pm - 2:00 pm

Alignment Based Yoga

2:00 pm - 3:00 pm
Sharon

Alignment Based Yoga

3:30 pm - 4:30 pm
Sharon

Alignment Based Yoga

3:30 pm - 4:30 pm
Sharon

Alignment Based Yoga

3:30 pm - 4:30 pm
Sharon

Open Gym

6:00 pm - 6:30 pm

Open Gym

10:30 am - 4:00 pm

6 Lanes Lap Swim

10:30 am - 12:00 pm

Zumba Fitness®

10:45 am - 11:45 am
Yolanda

Cycle 60

10:45 am - 11:45 am
John

Yoga II

11:00 am - 12:00 pm
Claire

Family Swim

12:00 pm - 6:30 pm

3 Lanes Lap Swim

12:00 pm - 6:30 pm

Pure Stretch

12:00 pm - 1:00 pm
Denise

Gentle Yoga

2:30 pm - 3:30 pm
Mary

Youth Basketball League

3:45 pm - 7:15 pm

Open Volleyball

4:00 pm - 6:30 pm

Restorative Yoga

5:00 pm - 6:15 pm
Sharon

+ Export Events
Translate »